؛هرالدتریبیون: محافل اروپایی با نگرانی و سردرگمی مواضع اوباما را در قبال ایران دنبال می کنند
؛بیهقی- گرگوری شولتی، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی با تصریح به این که اوباما موضع بوش را مبنی بر غیرقابل قبول بودن ایران هسته ای تکرار کرده است، گفت: ایرانیان نباید انتظار تغییرات چشم گیری را در موضع باراک اوباما داشته باشند. شولتی درعین تصریح به این نکات در توصیه ای تناقض آمیز به ایران گفت: تغییر دولت در آمریکا می تواند فرصت خوبی برای ایران باشد تا وارد مذاکرات جدید برای پایان دادن به برنامه غنی سازی اورانیوم شود. در همین حال چاوز رئیس جمهور ونزوئلا نیز از واکنش اوباما به نامه احمدی نژاد انتقاد کرد و آن را توهین آمیز دانست. هم زمان با ادامه یافتن تغییر رویکرد مقطعی اروپا در قبال مسئله هسته ای ایران، روزنامه اینترنشنال هرالدتریبیون که نسخه جهانی روزنامه نیویورک تایمز محسوب می شود، در گزارشی مبسوط از نگرانی و سردرگمی محافل اروپایی نسبت به سیاست دولت باراک اوباما در مورد ایران خبر داد. این روزنامه با این حال به نقل از یکی از تحلیل گران فرانسوی نوشت: باتوجه به شناختی که از روحیات و مواضع اوباما و تیم مشاوران وی وجود دارد بعید به نظر می رسد که رئیس جمهور منتخب آمریکا برای اروپا در هر طرح احتمالی درباره ایران جایی باز نکرده باشد.


؛شولتی: ایرانی ها نباید انتظار تغییر چشم گیری را در مواضع اوباما داشته باشند
؛ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: تغییر دولت در آمریکا می تواند فرصت خوبی برای ایران باشد تا وارد مذاکرات جدید درباره پایان دادن به برنامه غنی سازی اورانیومش شود.گرگوری شولتی درعین حال گفت: ایران نباید انتظار تغییرات چشم گیری را در موضع باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا داشته باشد.شولتی گفت: رئیس جمهور منتخب آمریکا علاوه بر آن درباره لزوم تقویت دیپلماسی، لزوم دیپلماسی مستقیم و قاطعانه و لزوم تداوم دیپلماسی که باید توسط تحریم های اقتصادی و انزوای سیاسی تقویت شود صحبت کرده است.نماینده آمریکا در آژانس با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته ای ایران به این نکته اشاره کرد که اوباما موضع جورج بوش، را مبنی بر این که یک ایران مسلح به سلاح هسته ای غیرقابل قبول است تکرار کرده و درعین حال ابراز امیدواری کرد که مقامات ایرانی تغییر در ریاست  کاخ سفید را به عنوان یک تغییر جدید تلقی کنند.شولتی که برای گفت و گو با مقامات آلمانی پیش از نشست شورای حکام آژانس در وین در برلین بر سر می برد، گفت: باید ببینیم که آیا آن ها از این مسئله استفاده می کنند یا خیر. منظورم این است که خیلی خوب می شود که آن ها بگویند اکنون فرصت آن است که ما وارد مذاکرات شویم و گام های ملموس را که جهان از ما انتظار دارد برداریم، و در زمینه  ماهیت برنامه هسته ای شان به ما اطمینان دهند.


؛انتقاد چاوز از واکنش نامناسب اوباما به نامه احمدی نژاد
؛در همین حال، رئیس جمهور ونزوئلا از آن چه را که سیگنال های بسیار بد باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا علیه ایران خواند انتقاد کرد و آن ها را توهین آمیز دانست.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا با اشاره به نامه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران برای اوباما واکنش اوباما را خوب ندانست و گفت: وی نتوانست خود را از کلیشه ها جدا کند و مانند جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا حرف زد و این نشان  بسیار بدی است.

اوباما در اولین کنفرانس خبری اش پس از پیروزی در انتخابات به تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته ای ایران پرداخت و گفت: دستیابی ایران به یک سلاح اتمی غیرقابل قبول است.اوباما علاوه بر آن گفت که پاسخ مناسبی به نامه تبریک احمدی نژاد خواهد داد.

از سوی دیگر، با ادامه یافتن تغییر رویکرد مقطعی اروپا در قبال مسئله هسته ای ایران روزنامه اروپایی «اینترنشنال هرالد تریبیون» که نسخه انتشار گزارشی اروپایی و جهانی روزنامه نیویورک تایمز آمریکا است از نگرانی و سردرگمی محافل اروپایی نسبت به سیاست آینده اوباما در قبال ایران خبر داد. این روزنامه می نویسد: آزمایش اخیر موشک های دور برد از سوی ایران، فشارهای بین المللی را بر اوباما تشدید کرده تا به محض راه یابی به کاخ سفید یک اقدام قاطع و فوری علیه ایران انجام دهد.

آنچه اروپایی ها را و به ویژه فرانسه را (به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا) نگران کرده این است که اوباما در صورت راه یابی به کاخ سفید چه سیاستی را در قبال ایران در پیش خواهد گرفت. نگرانی اروپاییان از پرستیژ بالقوه اوباما در عرصه بین المللی که ممکن است وی را به انجام اقداماتی بدون همراهی یا در نظر گرفتن متحدان اروپایی تحریک کند و نیز نگرانی های رهبران اروپایی از رسیدن ایران به نقطه ای حساس و خطرناک از قابلیت های هسته ای، باعث ایجاد نگرانی در میان رهبران و محافل اروپایی شده است. در واقع نگرانی اروپاییان از این است که با توجه به اظهارات اوباما مبنی بر آمادگی وی برای آغاز گفت و گوهای مستقیم و بدون پیش شرط با رهبران ایران و نیز مطرود دانستن گزینه نظامی از نظر وی، دولت آینده آمریکا به طور مستقیم و بدون مشارکت دادن اروپا وارد گفت و گو با ایران شود.

هرالد تریبیون می نویسد: در مقطع فعلی گفت و گوی بدون پیش شرط و مستقیم آمریکا با ایران چه معنایی دارد و سیاست های اوباما برای افزایش فشار بر ایران از طریق سازوکار شورای امنیت که در آن ایالات متحده مجبور خواهد بود با روسیه کنار بیاید می تواند چه تاثیری بر اروپا داشته باشد؟ در واقع اروپاییان که در گفت و گوهای گروه ١+٥ با ایران مشارکت داشته اند و نیز در قطعنامه های تحریمی شورای امنیت علیه ایران نقش مهمی بازی کرده اند به درستی پاسخ این سوال ها را نمی دانند.

؛کوشنر: همه چیز به چگونگی و زمان بازی کردن با کارت آمریکا بستگی دارد
؛برنار کوشنر وزیر خارجه فرانسه در سخنرانی ٢ هفته پیش خود در موسسه بروکینز آمریکا برخی نگرانی های محافل اروپایی از سیاست دولت اوباما در قبال ایران را بیان کرد. وی درباره گفت و گوهای مستقیم بین ایالات متحده و ایران گفت: همه چیز بستگی به چگونگی و زمان بازی کردن با «کارت آمریکا» در مذاکرات با ایران دارد. ایالات متحده می تواند با سیاست های خود در قبال ایران هم در روند بغرنج و بن بست کنونی گشایشی ایجاد کند و هم رویکرد مسیر دو طرفه (دوگانه) را بر هم زند. ترزا دلپچ یکی از متخصصان فرانسوی منع تکثیر سلاح های هسته ای اظهارات و منظور اصلی کوشنر از به کار بردن عبارت رویکرد دو طرفه را چنین بیان می کند: لب کلام کوشنر بیان این عبارت صریح با لفاظی های متعارف دیپلماتیک بود که فرانسه خواستار گفت و گوی مستقیم و دو جانبه ایران و آمریکا نیست. اگر اوباما برای حل مسئله هسته ای گفت و گوی مستقیم با ایران را انتخاب کند، ایرانیان قادر خواهند بود در دیپلماسی هسته ای خود هم زمان از ٤ کارت استفاده کنند. این کارت ها در واقع روسیه، چین، آمریکا و اروپا خواهند بود و برای ایران امکان و راه فرار ایجاد خواهد شد. از نظر خانم دلپچ بهترین راه ممکن در بحث هسته ای ایران جداسازی بین رهبران این کشور و یافتن رهبرانی برای مذاکره موثر با آن ها است. انتخابات آینده ریاست جمهوری در ایران و نیزکاهش جهانی بهای نفت خام در این راستا می تواند نقش مهمی داشته باشد.

؛یک تحلیل گر فرانسوی: بعید به نظر می رسد اوباما در هر طرح احتمالی درباره ایران جایی برای اروپا باز نکرده باشد
؛هرالدتریبیون با اشاره به امکان چانه زنی آمریکا با روسیه بر سر بحث هسته ای ایران می نویسد: فرانسوی ها بسیار مایلند تا آمریکا هم در کنفرانس تابستان سال آینده که درباره ساختار امنیتی جدید در اروپا است و با پیشنهاد و شرکت روسیه و کشورهای اروپایی خواهد بود شرکت کند. در آن کنفرانس که درباره امنیت جامع اروپا، حضور ناتو و عضویت کشورهایی چون اوکراین و گرجستان در این سازمان امنیتی-نظامی و نیز درباره استقرار سپر موشکی آمریکا در اروپا بحث خواهد شد، بهترین موقعیت و فرصت ممکن است تا ایالات متحده و اروپا در ازای دادن برخی امتیازات به روسیه نظر مساعد این کشور را در همراهی با برنامه های آمریکا و اروپا درباره برنامه هسته ای ایران، جلب کنند. هرالدتریبیون ضمن برشمردن نگرانی های اروپاییان از ترکیب کابینه آینده آمریکا و رویکرد دولت جدید این کشور در قبال ایران می نویسد: برونو ترترایس یکی از تحلیل گران فرانسوی مرکز تحقیقات استراتژیک در پاریس دراین زمینه نگرانی های اروپاییان را بی مورد می داند و معتقد است: با توجه به شناختی که از روحیات و مواضع اوباما و تیم مشاوران و اطرافیان وی موجود است، بعید به نظر می رسد که وی برای اروپا در هر طرح احتمالی خود درباره ایران جایی باز نکرده باشد. اما با وجود گزارش هرالدتریبیون آن چه خبرگزاری فرانسه به نقل از باراک اوباما و خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گرگوری شولتی نقل کرده نشان دهنده ثبات نسبی سیاست آمریکا در قبال برنامه هسته ای ایران است. همان طور که تحلیل گر فرانسوی در پایان گزارش هرالدتریبیون به آن اشاره کرده حلقه مشاوران اوباما و به ویژه هیلاری کلینتون، وزیرخارجه وی که مواضع صریحی علیه ایران وله رژیم صهیونیستی دارد مانع از تغییرات چشم گیر خواهد بود.


دسته ها :
چهارشنبه ششم 9 1387
X